CBAP Monitor: Latinská Amerika – listopad/prosinec 2015

Mexiko: Pravá ruka vedení Jalisca kartelu dopadena • Brazílie: Policie vyšetřuje vraždy tří novinářů • Střední Amerika: Násilí v středoamerickém Severním trojúhelníku • Argentina: Příslib nového argentinského prezidenta okamžitých bezpečnostních opatření

Mexiko: Pravá ruka vedení Jalisca kartelu dopadena

Insight Crime – Arron Daugherty

Mexické úřady informovaly o zadržení Ivana Cazarina Moliny (známého také jako Victor Hugo Delgado Renteria) – pravé ruky lídra Jalisco kartelu Nemesia Oseguery Cervantese (tzv. „El Mencho„). Zadržení je výsledkem šestiměsíční operace s názvem „Operace Jalisco“, spuštěné v květnu tohoto roku. Jejím cílem bylo redukovat činnost Jalisco kartelu, který v roce 2015 dosáhl nebývalého rozmachu. Dopadení Moliny by tak mohlo mít neblahé důsledky pro Jalisco kartel – nejenže se jednalo o vysoce postavenou osobu kartelu, ale také o osobu podílející se na celé řadě operací (např. podíl na sestřelení armádní helikoptéry v květnu 2015). Naopak je to úspěch pro mexického prezidenta Enriqueho Peñu Nieta, a to zejména ve chvíli, kdy jeho politické preference výrazně oslabují. Důvodem je útěk lídra kartelu ze Sinaloy Joaquina „El Chapa“ Guzmana (červen 2015) a také kontroverzní vyšetřování zmizení 43 studentů (září 2014).

Brazílie: Policie vyšetřuje vraždy tří novinářů

Organised Crime and Corruption Reporting Project

Brazilská policie během listopadu evidovala tři případy vražd novinářů. Společným znakem (minimálně ve dvou případech) bylo jejich usmrcení střelbou z projíždějícího motocyklu. Zastřelení novináři ve svých článcích kritizovali vládu, věnovali se kauzám spojeným s korupcí a podobným politicky citlivým tématům. Vzhledem k tomu, že vyšetřování stálé probíhá, nelze viníka ani jeho pohnutky s jistotou označit. Dlužno dodat, že se Brazílie v posledních letech potýká s nárůstem anti-mediálního násilí, které z ní činí jednu z nejnebezpečnějších zemí pro výkon tohoto povolání.

Střední Amerika: Násilí v středoamerickém Severním trojúhelníku

Council on Foreign Relations – Danielle Renwick

Studie CFR zaměřuje svou pozornost na okolnosti násilí v oblasti tzv. Severního trojúhelníku – El Salvador, Guatemala a Honduras. S násilím (tyto země dosahují nejvyšších čísel z hlediska míry vražednosti) je úzce spojen masivní odliv obyvatel zejména do USA. Příčiny můžeme hledat v několika aspektech. Jedná se zejména o intenzivní šíření aktivit gangů (tzv. marras či pandillas) napříč zeměmi, využití těchto zemí jako tranzitních míst pro transfer drog do USA a také vysokou míru beztrestnosti, která v nich panuje. Tyto jevy jsou doprovázeny vysokou mírou korupce či nízkou důvěrou k policii a armádě. Reakce ze strany státních institucí spočívala, resp. spočívá zejména v nasazení armády či silově tvrdší zásahy ze strany policejních složek. Toto řešení má však pouze limitující účinek. Jako úspěšnější se jeví ekonomicko-sociální přístup – vytvoření tzv. Aliance pro prosperitu (AfP) spočívající v ekonomické spolupráci, redukci nezaměstnanosti, posílení institucí atd. Důležitou roli zde hrají Spojené státy, zejména v kontextu ekonomické pomoci (program CARSI) a také plánovaných finančních injekcí do této oblasti v nadcházejícím období.

Argentina: Příslib nového argentinského prezidenta okamžitých bezpečnostních opatření

Insight Crime – Michael Lohmuller

Nový argentinský prezident Mauricio Macri přislíbil okamžitá opatření v boji proti zločinu, a to ihned po nástupu do úřadu (10. prosince). Zdůraznil zejména nutnost profesionalizace provinčních policejních sborů a také větší zapojení armády do argentinské anti-drogové politiky. Pro nově zvoleného prezidenta to však bude nelehký úkol, a to zejména díky aktivitám zahraničních organizací, které obchodují s drogami na argentinském území – skupiny z Kolumbie využívají toto teritorium jako tranzitní místo pro šíření drog do západní Afriky a Evropy – a také korupci penetrující v nedávné minulosti i do nejvyšších pater argentinské politiky.

Zpracoval: Erik Jurásek

981