CBAP Monitor: Arabský svět – Říjen 2016

Tříštěni v Boko Haram – Sestry ve zbrani – Spojené státy, Sýrie a chemické zbraně

 a_map_of_the_arab_world_with_flags

Tříštěni v Boko Haram

Zdroj: Al-Jazeera Center for Studies

V březnu 2015 vůdce Nigerijské skupiny Boko Haram Abubakar Shekau přísahal věrnost Abu Bakr al-Baghdadimu, vůdci Islámského státu v Iráku a Sýrii (IS). Po přičlenění k IS se Boko Haram přejmenovalo na Islámský stát v západní Africe a až do června 2016 se zdálo být více či méně jednotnou organizací. Právě v červnu se začaly objevovat zprávy o možném tříštění. Tyto zprávy byly posíleny v srpnu, kdy vedení IS jmenovalo do čela Boko Haram Abu Musaba al-Barnawiho, který měl nahradit Shekaua. Shekau své sesazení odmítl, což vedlo k výměně řady audio-nahrávek s výhrůžkami a vzájemnými „exkomunikacemi“. Jedním z možných důvodů snahy o odstranění Shekaua je jeho ideologicko-taktické zázemí. Část členů, která podporuje al-Barnawiho a také vedení IS odmítá Shakauové takfiristické praktiky, které v sobě zahrnují útoky na muslimy a mešity. Tato konfrontace v rámci Boko Haram bude pravděpodobně vést ke snaze každé frakce maximalizovat své zisky v podobě kontroly teritoria, silnic, zdrojů a samozřejmě následovníků a také může ze střednědobého hlediska pomoci bezpečnostním složkám situaci v regionu uklidnit.

Sestry ve zbrani

Zdroj: Carnegie Center

V posledních dvou měsících byly zadrženy desítky žen, které připravovaly teroristické útoky, nebo byly navázány na Islámský stát. Tato skutečnost ilustruje stoupající počet žen, které se jedním nebo druhým způsobem přidávají k různým teroristickým skupinám. Ve srovnání s rokem 2014, kdy poměr žen a mužů rekrutovaných IS byl 1: 7, se v roce 2015 snížil až na 1: 3. Je pravděpodobné, že s ubývajícím vlivem této organizace, budou ženy pro bojové účely využívány čím dál tím častěji. Nicméně tento trend se netýká jen Islámského státu. Mezi organizace, které využívaly ženy pro bojové úkoly, patří také skupiny jako Al-Qaeda, Hamás nebo Boko Haram. Podle studie konfliktů v Čečensku, Turecku a na Srí Lance byly ženy zodpovědné za téměř 50% všech úspěšných teroristických útoků.

Spojené státy, Sýrie a chemické zbraně

Zdroj: The Institute for National Security Studies

Již od začátku roku 2013 se americká administrativa k více či méně potvrzenému využívání chemických zbraní Assadovým režimem vyjadřovala poměrně střídmě, s cílem udržet si otevřené různé alternativy řešení situace. V průběhu tohoto roku se objevilo několik dalších zpráv o přímém využívání bojových chemických látek v Sýrii. Například zpráva syrsko-americké medicínské společnosti ohlásila 161 dokumentovaných použití chemických zbraní, a to od roku 2015. Bílý dům na tato fakta reagoval hlavně rétoricky, a to ať už ve zprávě State department o terorismu, která říká, že „Spojené státy nemohou potvrdit dodržování dohody o chemických zbraních ze strany Sýrie“, nebo v prohlášení státního sekretáře Johna Kerryho, v němž bylo výslovně řečeno, že součástí utrpení v Sýrii je i využívání bojových plynů.

Navzdory těmto prohlášením se však nic na konkrétních krocích Obamovy administrativy nemění. Spojené státy se nadále snaží vyhnout přímé konfrontaci s Assadovým režimem, omezují tak své zapojení do konfliktu. Tento přístup však může v konečném důsledku vést ke snížení schopnosti USA ovlivnit dění v Sýrii a možnosti donutit Asada dodržovat dohody a také ke ztrátě postavení tváří v tvář ostatním velmocím, hlavně Rusku.

Autor: Branislav Mičko

1090